WoW’un Nüfusu Yarıya İndi!

WoW’un Nüfusu Yarıya İndi!

World of Warcraft’ın oyuncu sayısının beş milyon civarına düştüğü söyleniyor.

Bunun nedeniyse Çin’deki sunucuların yaklaşık bir aydır kapalı olması. 10 milyonun üzerinde oyuncusu bulunan World of Warcraft, bu nüfusun yarıya yakınını Çin’den sağlıyor; ancak son bir aydır Çin’deki sunucular çalışmıyor ve bu durum da oyuncuların oyundan kopmasına neden oluyor. Ayrıca ne yazık ki sunucular bir süre daha tekrar çalışacağa benzemiyor. Bu yüzden, her ne kadar bu tip bilgiler oyun endüstrisinde ört bas edilse de, Blizzard’ın asıl oyuncu sayısının yarıya indiğini söyleyebiliriz.

Bu nüfus kaybının nedeni, Çin’deki sunucuların değiştirilmesi. Bu değişim sırasında yeni sunucu için lisans vermeyen Çinli görevliler, sebep olarak ise yerli oyun şirketlerinin çıkarlarının korunmasını gösteriyor. Blizzard ise bu durumdan maddi olarak etkilenmiyor; çünkü her ne kadar WoW nüfusunun yarıya yakınını Çinli oyuncular sağlasa da, maddi getiri açısından pek bir katkıları yok. Çin’deki oyuncular, saat başına sadece 6¢ ödüyor ve bu paranın büyük kısmı da servis sağlayıcı yerel şirkete gidiyor.

Level‘dan alıntıdır.

Ben aslında bu habere sevinebilirdim :D Ne yazık ki bu problem Çinliler’in bizim sunucularımıza girmelerini engellemiyor ve onlar yine cesetlerden yazı oluşturmaya, 1 level karakterlerle bizi özelden taciz etmeye devam ediyorlar. Kim bilir, bakarsınız ileride bu oyunda ellerini ayaklarını çekerler? Siz ne düşünüyorsunuz?

Ek bilgi: Çinliler’in kültürleri ve ölüye gösterdikleri aşırı saygı gibi nedenlerden ötürü clientleri farklı; örneğin Undeadler’in kemikleri görünmüyor, yamalanmış gibi. Blizzard’ın Çinliler’den çekeceği var anlaşılan :P

Alıntı : Level & WoW-Turk
Yazar: Ezekeel

Etiketler: , ,