Motion Capture: Dikkat Edilecek Unsurlar

Motion Capture: Dikkat Edilecek Unsurlar

Mocap sistemleri, çok güzel ve etkileyici görünmelerine karşılık en büyük handikapları fiyatlarıdır. Fiyat konusunda Optik sistemlerin 150.000 İngiliz Sterlini civarında(2001/NİSAN) bir fiyata kurulabildiği yine kulağımıza çalınanlar arasında. Hal böyle olunca, Motion Capture sistemine ulaşmak, şimdilik bizler için hemen hemen hayal gibi görünüyor. Buna karşın yurtdışında birçok firma Mocap stüdyolarını kiralatarak, yapımcıların daha ucuz yoldan gerekli verilere ulaşmalarını sağlamaktadır. Bizim de yazılarımız hep ileriye ve sizleri ülkemizde olmasa da teknolojiden haberdar etmek olunca bu bölümde Mocap konusunda dikkat edilecek hususlar hakkında biraz bilgi verelim istedim.

Öncelikle gerçekleştireceğiniz çalışmada Mocap’a ihtiyacınız olup olmadığını çok iyi belirlemeniz gerekmektedir. Çünkü Mocap her oyuna, her film ya da dizi çalışmasında kullanılabilecek bir yöntem değildir. Mesela gerçekleştirdiğiniz oyun ya da filmde gerçekçi insan hareketi gerekiyor, spor vb. insana yönelik şeyler yer alıyorsa Mocap mantıklı olabilir, ama eğer bir platform oyunu gerçekleştiriyorsanız Mocap ne işinize yarayabilir ki? Filminizde kullandığınız karakterin bir de şu anda canlı olarak bulunamayacak dinozorlar türünden bir yaratık olduğu-nu düşünürseniz, yine Mocap’ın pek bir anlamı olmayacaktır. Bir dinozor bulmak ve ona Mocap uygulatmak zor olsa gerek.

http://www.innovatum.se/files/bilder/nyhetsbilder/nyhetsbild2010-2011/kurs%20mocap1.jpgEğer Mocap’a ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, ilk yapmanız gereken işlerden bir tanesi Mocap verisinin alınacağı kişinin seçimidir. Eğer çalışmanız bir spor sahnesi ya da ünlü bir yıldızın özel hareketlerinin yer alacağı bir çalışmaysa, o spor dalında uzman kişilerin ya da yıldızın kendisinden faydalanmanız en doğru olandır. Birçok oyunda bu tür çalışmaların gerçekleştirildiğine şahit olmuşuzdur. Uzman kişinin oyunda yer alması, hareketlerin doğruluğu açısından önemlidir. Bir spor oyununda gerçek bir kaleciden alınan hareketlerle, kaleci gibi hareket etmeye çalışan arasında çok büyük fark vardır. SWAT oyununda başarıya ulaşılmasının sebeplerinden bir tanesi de Mocap verilerinin, gerçek güvenlik güçlerinden ve uzmanlarından alınmasıdır. Ünlü kişiler ve yıldızlarla çalışmanın da kolay olmadığını unutmayınız. Bu kişilerin yaptığınız işi küçümsemesi ya da takındıkları ters tavır, çalışmanızı zorlaştırabilir. Bunu gidermek için, bu kişilerle ajans aracılığıyla bağlantı kurduğunuzda ne yapacağınızı, ne istediğinizi, çalışmanın ne kadar sürebileceği gibi konularda ayrıntıları aktarmanız gerekir. Eğer sanatçı ya da yıldız bu teklifi kabul etmişse, ‘acaba bu hareketi çok mu tekrar ettirdik?’, ‘adama da ayıp oluyor, böyle idare edelim’ gibilerinden soru ve düşüncelerle boğuşmazsınız. Bu oldukça önemli bir konudur. Bir diğer dikkat edilecek husus, Mocap verisinin alınacak olduğu kişinin hareketlerinde bir aksama ya da sorun olmamasıdır. Bileğinden rahatsız birinin vereceği Mocap verileri daha sonra sandığınızdan çok daha fazla göze çarpacaktır. Elde edilen hareket bilgisinin bazen üst üste kullanılacağını, bu nedenle de basit ve fark edilemez sanılan bu ayrıntının ne kadar büyük sorunlar oluşturacağını unutmayınız. Mocap verisinin alınacağı kişiyle, bu verinin uygulanacağı bilgisayar modelinin vücut oranları arasında da uyum olması şarttır. Burada dikkat edilmesi gereken, kişinin kilosundan çok, eklemler arasındaki uzaklıkların oranıdır. Son olarak Mocap’i alınacak kişinin ne amaçlandığı ve nasıl bir teknoloji ile karşı karşıya olduğunu da bilmesi önemlidir. Bazen, hareketi sağlayan kişinin, hareketin alındığı referans noktalarındaki alıcılarla sorun yaşaması, sistemi anlayamaması sorunlara yol açabilmektedir.

Mocap yöntemi kullanıldığı zaman, animatörlere ihtiyaç kalmayacak gibi bir düşünce birçok insanda mevcuttur. Fakat bu çok yanlış bir düşüncedir. Çünkü Mocap ile çalışıldığında animatörün üzerinde olan animasyonun hazırlanması yükü, yerini Mocap verilerinin düzenlenmesi yüküyle yer değiştirir. Bunun yanında Mocap işlemi sırasında, planlama konusunda animatörlerin önemi büyüktür. Oldukça masrafı olan bu yöntemde elde edilecek verilerin planlanması, yakalanması, düzenlenmesinin uzmanlık gerektirdiğini unutmayınız. En dikkat edilmesi gereken bölümlerden bir tanesi planlama; animasyonların listesinin ve akış şemasının oluşturulması aşamasıdır. Eğer oyunun video görüntüleri için Mocap kullanacaksanız, sahnenizin, kamera açılarım da düşünerek önceden planlama yapmanız yeterli olacaktır. Çünkü elde edilecek hareketin zamanlamasıyla, oyunun videosundaki oynama hızı aynı olacaktır. Ama eğer çalışmanızdaki karakterlerin hareketlerinin yakalanması için Mocap kullanacaksanız, o zaman çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Karakterinizin, savunma durumundayken hamle yapması ya da koşmaya başlaması gibi, başlangıç ve bitiş hareketlerinin bir araya gelmesi, standart bir saldırı ya da koşmayı benzer hareketlerden farklılaştıracaktır. Savunmadayken koşmakla, yürürken koşmak arasında hareketlerin uygulanması açısından fark olacağı kesindir. Bu nedenle kullanılacak olan tüm hareketleri gözden geçirmek ve planlamak gerekmektedir. Eğer unutulan bir hareket olursa, yeniden Mocap ile alınması maliyetlerinizi çok arttıracaktır.

Kullanılan Mocap tekniğine ve bunun uygulandığı stüdyoya göre değişmekle birlikte Mocap verileri, hemen elde edilip kontrol edilebilecek yapıda değildir. Bu nedenle Mocap işlemi gerçekleştirilirken bir kamera ile tüm olan biteni kayıt etmek, videodaki zaman kodlarını, elde edilen Mocap verisinin dosya isminin, hareket numarasının ve çekim numarasının bir kenara not edilmesi ileride çok büyük faydalar sağlayabilir.

Yukarıda okuduğunuz makale,
PC LIFE dergisinin  2001 yılının NİSAN ayında yayınlanan dergiden alıntıdır.
Makale yazarı; Gökhan SÖNMEZ – 3D Modeler / Digital Animator

Konu Hakkında Foruma Yorum Yapabilirsiniz. - (1) Mesaj
Etiketler: , ,