Machinima’da (Mavi,Yeşil,Kırmızı) Perde

Machinima’da (Mavi,Yeşil,Kırmızı) Perde

Filmlerde görüpte , gerçekleşmesi imkansız olan olaylar ve göze tamamen gerçek geldiğini lakin bunun nasıl yapıldığı hakkında bir fikriniz yoktur heralde? Bir film hatırlıyorum hatta film afişinde de onu kullanmışlardı filmin ismini hatırlayamıyorum, lakin belki sizhatırlarsınız. Uçan bir bisikletli çocuk ay tam arkasında ve çocuk bisikletle havada dolaşıyordu.. Nasıl bir bisiklet uçar? Filmde izlerken çocuk bisikletle uçuyordu ama.. Star Wars; filminde nasıl İkiz İyon motoru savaşçılar ile Ölüm yıldızı siper aşağı uçtu gerçek gelmedimi izlediğinizde? X-wing savaş, Tie savaşçıları ve bunlara benzeyen bir çok süper modeller vardı.. Hatırlamaya başlıyorsunuz dimi? Bunu kesin hatırlarsınız ama her gece TV haberlerinde de animasyon bir hava haritasından oluşan bilgisayar grafikleri ve tam önünde duran hava haberleri sunucuları.. Hadi onuda geçtik, “GAZMAN”ı hatırlamayanımız yoktur heralde? Onun İstanbul sefalarında uçarken osurduğunu bilmeyeniniz yoktur. Kafanızda bir ampül yandı şimdi dimi ?

İşte bu durumlarda da amatör ve profesyonellerin imdadına koşan (3) temel renkli perdeler ve effekler vardır. Aldatıcı bir özel efekt tekniği mat ve ya (yeşil, kırmızı, mavi perdelerden oluşan) ekranlar da alınan kayıtları “Choroma Keyer” ve “Color Key” effekti kullanılarak arkadaki yeşil, kırmızı, mavi perdeyi yok eder ve transparan
hale getirir. Perde rengi konusu kafanıza takılmasın perde hakkında ufak bir ipucu vermek gerekirse, istenilen kullanılabilinir. Lâkin örnek vermek gerekirse, perdemizi mavi seçtiğimiz taktirde perde önünde kayıdı yapılacak kişinin veya machinimalardaki karakterlerin üstünde giydiği elbiselerde arkadaki perde renginden olmaması gerekir. Olursada perde tonundan daha koyu yada açık bir renk olması tercih edilir. Bu teknik tamamen hayali durumlarda kendilerini bulmak için aktörler ve modelleri hayalinizdeki herhangi bir arkaplana monteleye işlemi yapabilirsiniz. Superman uçan ve göze tamamen gerçek gelen neptünlü bir amca olarak tanımadıkmı? Filmlere iyice bir bakın, bu teknik artık o kadar fazla kullanılmaya başladı ki artık kimse farkına bile varamaz hale gelmiştir.

Bu nedenle, tüm bu farklı sahneler yukarıda bahsettiğimiz renklerdeki perdelerle veya kartonlarla kaplı aslında tek bir mekanda oluşturulur. Bunları mesela “Matrix” “300 Spartas” gibi filmlerin kamera arkalarında görebilirsiniz. Bahsettiğimiz renklerdeki perdeleri kullanmayı TurkishMachinima farkıyla anlatımlarda konunun mantığını kavrayabilir, görsel eğitimlerini bulabilirsiniz.

Unutmayın! Herşey Hayal Gücüyle Başlar.. El Emeği İle Devam Eder.. Render İşlemi İle Son Bulur 🙂

Konu Hakkında Foruma Yorum Yapabilirsiniz. - (1) Mesaj
Etiketler: , , , , , , , , , ,