Machinima’nın Temelleri

Machinima’nın Temelleri

Kamera, oyun motoru, üzerinde machinima dünyanın fiziksel kameralar tüm constrictions serbest stili olabilir. Sanal bir kamera ne ağırlığı ne de sabit konuma sahip değildir. 360 derece döndürebilir ve küçük köşelerinde ters tavan ve ya duvarlar ile herhangi bir yöne doğrultabilinir. Birçok oyun için film, bir sahne için mükemmel bir hava yaratmanın kolay yolu aynı şekilde ışık kaynaklarından faydalanmaktır.

Bazı oyun motorları bağımsız kameralar için dizayn edilmemiştir, film görüntüleri yakalamak için yenilikçi fikirler ve yollar bulmak gerekir. Mesela “Halo” oyun motoru kullananlar bilmektedir, Üretim şirketi kamera olarak bakıldığında bir oyun karakterin gözlerinden görerek oynanmaktadır. Tıpkı “Call of Duty”de de olduğu gibi. Eğer “Halo”da kamera seçenekleri sınırlarını zorlamak için ağ (LAN) gereksinimi duyulmaktadır. Bu nedenle, fizik kuralları size deneyim olacaktır. Mesela şöyle bir sahne için, oyuncu bir tankın top düzeneğinin sonunda üzerinde de levrek kamera gibi davranan bir vinç çekimini taklit ederek, Başka bir oyuncu çekim için doğru düzeyde fizik kurallarına uymak için tankı hareket ettirmektedir.

Bir machinimimacının ilk olarak odaklanması gereken kullanmakta olduğu oyun motorudur. Oyun motorları için film gibi video çekimi seçenekleri size fizik sınırlamaları getirmektedir. Sanal dünya içinde çalışma ürettiğiniz her video sizin için deneyim olacaktır. Ek araçlara ihtiyaç duyabilceksiniz. Machinima yapacak kişi film oluşturmak için machinimasını yapacağı oyunun oyun motoruna odaklanması gerekir. Biz sizler için bir kaç oyun motorlarını denedik. İşte En popüler olanlardan bazıları şunlardır…

# World of warcraft
# Halo
# Half-Life
# Quake
# The Sims
# City of Heroes
# Second Life
# The Movies

Çoğu oyun “Quake” gibi oyunlar kayıt seçeneklerine ve video yakalama özelliklere sahip değil sahip değildir. Bu nedenle ek yazılım ile video çekmekiçin (Game Cam yada Fraps) gibi video kaydetmek için ek yazılım gerektiriyor. Konsol oyunlarının video yakalama özellikleride yoktur. Konsol oyunlarından gelen video sinyalini besleme için bilgisayarınıza bir video yakalama kartı gerekir.Video kartları değişebilir, ancak bağlamak için bilgisayarınıza (S) kablolarını kullanarak konsol için video kablosu veya bir RCA kablosu gerekli kayıtları alabilirsiniz.

Ön üretimi senaryo yazma, film hikayesini içerir, oyun motoru veya grafiklerde değişiklik yapmadan hikayeyi anlatmak gereklidir. Bu aşamada film çekimi sizin arka planı karakterin nerede duracağını ışığın nereden yansıyacağını her sahne için belirlemeniz gerekmektedir. Bir sahne (insanlar yerine üzerindeki karakterleri ve kamera açılarını kontrol etmek) için çeşitli programlara ihtiyaç duyacaksınız.

Bir machinima filmi yapmada önemli olan diğer bir etkende sestir. Hareket, ses efektleri müzik kayıtlarınızdaki karakter hareketleri, ağız oynamamaları gerçekçilik adına yerli yerinde oturması gerekir. Tüm machinimacılar amatör ses aktörleri ya da ek ses efektleri kullanır. Kendi filminiz için geçerli tabii.. Kendi yazdığınız sernayo (hikaye)’de gerçek sesler kullanmanız gerekir, ama bir diğer machinima yönü ile kendi hikayenizi yazıp yönetmeden önce kendinizi geliştirebilirsiniz. Örneğin; Beyazshow’un yada Okan Bayülgen’in sunduğu program kayıtlarını “Youtube” veya çeşitli video gösterimi sağlayan sitelerden temin edebilir ve görüntüden sesi ayırabilirsiniz. Ayırdığınız ses sizin kısa machinima filminiz ve kendinizi geliştirmeniz için çok faydalı olacaktır. ( Okan veya Beyaz bu işe ne der bilemiyorum xD ) Ses kaydını mesela bir World of Warcraft karakteri olan (Orc) ile Okanı (BloodElf) ile Beyaz’ı gösterime sunabilirsiniz. Programdaki konuklarıda (Tauren) yaparsınız tam olur 😛 Diğer bir oyunla örnek verecek olursak, izlediğimiz klasikler arasında yer almış savaş filmlerinden beğendiğiniz bir bölümü kesip yine görüntüden sesi ayırarak kendinizi geliştirmek için”Call of Duty” veya “Halo”nun machinimalarını yapabilirsiniz.

Herşeyi tamamladınız, machinimanız bitti. Kullanmış olduğunuz yazılıma bağlı olarak, montajdaki filmi tek bir parça için rendeleme işlemi gerektirir. Bunun için aşağıdaki biçimlerden birini seçmeniz gerekecek.

# Windows Media Video (WMV)
# QuickTime (MOV)
# Audio Video Interleave (AVI)

Üste gösterğimiz video uzantılarını çoğu kayıt ve montaj programı rende işleminde seçenek olarak sunar. Diğer formatlar halinde MPEG veya DIVX başka bir program kullanmak isteyebilirsiniz.

Unutmayın! Herşey Hayal Gücüyle Başlar.. El Emeği İle Devam Eder.. Render İşlemi İle Son Bulur 🙂

Konu Hakkında Foruma Yorum Yapabilirsiniz. - (1) Mesaj
Etiketler: , , ,