Machinima nedir?

Machinima nedir?

Machinima kelimesi “Machine” ve “Cinema” kelimelerinin birleşmesinden çıkmıştır, (muh-sheen-eh-mah) diye okunmaktadır. Uygulanan teknik, bilgisayar oyunlarından alınan 3 boyutlu sanal ortamda ki karakter, nesneler ile gerçek ortamlarla veya sanal ortamlarla yazılan bir hikayeyi kısa film yada müzik video klibi hazırlamaktır. Gerçek görüntü ile sanal karakterlerin birleşimi ve gerçek ses kullanımı ile daha güzel hale gelmektedir. Genellikle 3 boyutlu video oyun teknolojileri kullanılarak yapılmaktadır.

Oyuncular ve tasarımcılar video oyunlarını yılardır neler yapabileceğinin sınırlarını zorlayarak bazı yollar buldular. 90’ların ortalarında bazı oyun şirketleri kendi yaptıkları oyunlar için filmler yapmaya başladılar. Daha sonraları film yapımcıları yaptıkları filmlerin oyunlarını yaptırmaya başladılar. Şimdi ise vizyona yeni bir film geldiğinde film ile birlikte oyununun yapımınada başlanıyor. Bu tür filmlere machinima denir. Machinima, hikayeleri film gibi anlatmak için sanal ortamlar ve aktörler kullanılır. Çoğu film yapımcısı  mekan,sahne, kostüm ve aktörler için çuvallarla para ödemek zorunda kalır. Machinimada ise tam tersidir. Yapacağınızmachinima tamamen sizin hayal gücünüze ve oyun modellerine dayanmaktadır.

Animasyon programcıları, her ortamda doku, karakter ve nesne oluşturmaları gerekir. Ayrıca fizik modelini oluşturları, hareketli nesneler ve karakterleri sanal ortamda gerçeksi hayata çevirmeleri, machinima ile ilgilenemeye yeni başlayanlar ve amatörlerin çalışmalarını desteklemektedir. Nesneler, karakter ve ortamlar gerçek zamanlı katı cisimler olarak görünür ve oyunun yaratıcıları programladıkları şekilde hareket edebilirler. Bir video oyununun karakterlerini kullanmak için machinimacı neredeyse tüm bilgisayar animasyonunun en zor parçası olan oyun programcılığı işini oyun geliştiricileri tarafından machinimacıların önüne hazır sunulmaktadır. Machinimacılar sanal dünyanın yeni sanatçılarıdırlar. Programcılar tarafından tasarlanan ve yaratılan oyunlar özel machinima oyun kitaplarının hikayelerine dayanmaktadır.Genişletilmiş bir tanımı olarak film, animasyon, oyun geliştirme ve yakınlaşma olduğunu için Machinima gerçek dünya film tekniklerini interaktif bir sanal alanda karakterler ve olaylar ya da insanlar, veya yapay zeka tarafından kontrol edilebilir.Machinima sanatçıları mevcut olan animasyonlardan faydalanır. Machinimacılar için hazırlanmış olan machinimasını yapacağınız oyunun kısa filmlerini oluşturmak için oyun programcılarının hazırladığı, özel programlarla işinizi daha kolaya indirgerler. Film teknikleri, animasyon üretim ve 3D oyun motorları, Machinima için maliyet gerektirmemesinin yanındazaman önemli faktördür. Film üretmenin etkili yolu, gerçek zamanlı kendi fikirleriniz ve senaryolarınız ile maliyetsiz çalışma alternatifidir. Tek İhtiyacınız Hayal Gücü.

Unutmayın! Herşey Hayal Gücüyle Başlar.. El Emeği İle Devam Eder.. Render İşlemi İle Son Bulur 🙂

Konu Hakkında Foruma Yorum Yapabilirsiniz. - (1) Mesaj
Etiketler: , , , ,