Hangi Yazılımı Kullanmalıyım?

Hangi Yazılımı Kullanmalıyım?

Merhaba arkadaşlar, elime geçen eski yılların, PC dergilerinin içerisinde, Gökhan abimizin(GÖKHAN SÖNMEZ) makaleleri gözüme çarptı ki bunları teee ne zamanlar yazmış ama bizim görebilmemiz bu zamanı almış.. Lafı uzatmadan aşağıda yayınlayacağım makalenin ona ait olduğunu bildirmek ve onun dediklerine TurkishMachinima yorumu katmak için bu üst bilgiyi yazıyorum.. Gökhan abimize o yıllarda gelen mailler arasında, (biz daha 3D Max’in ne olduğunu bilmiyok 🙂 hoş şimdi ne olduğunu biliyok ama kullanmayı bilmiyok 🙂 ) hangi yazılımları kullanmalıyım ne yapmayalıyım diye çok mail gitmiş ki böyle bir şey yazmış PC Life dergisinin kendine ayrılan bölümüne;

Bana yöneltilen soruların büyük bir çoğunluğunu ise bu konu çevresinde ki sorular oluşturmaktadır. Meselâ bir okuyucumuz LightWave’i gördüm çok etkilendim, ama ben MAX kullanıyorum LightWave’e geçsem mi? derken, bir diğeri 3DSMAX’ten SoftImage’a ondan da Maya yazılımlarına geçtiğini, acaba hangisini kullanması gerektiğini soruyor. Bir başka grup kullanıcı ise ülkemizde ki bir iki post prodüksiyon stüdyosunu gezdikten sonra, Maya kullanmanın iş bulmalarında faydalı olacağı kanısında. Bunun gibi yazılımlar arasında geçişler, dolanmalar, gidip gelmeler yıllardır en çok karşılaştığım problemlerin başında gelmektedir.

Genelde kaçırılan nokta ise aslında, fark edilmesi çok basit bir gerçektir. Bir sanatçının yaptığı resimde başarısını sağlayan,  resmi yapan sanatçının kullandığı fırça, kalem ya da tuval değil, kendisidir. Bir kalemle siz düz bir çizgi çizmeyi başaramazken, ehli olan kişi size sanat şaheserleri çizebilir. Siz ister Maya, ister LightWave, ister SoftImage kullanın, yazılımın sunduğu değişik özellikleri takip edip, başarılı olacağınızı düşünüyorsanız çok büyük bir yanılgı içerisindesiniz. Ömrünüz yazılımdan yazılıma geçmekle sürüp gider, başarıyı hep yanlış yerde arar durursunuz. Sonuçta animasyon konusunda bilgi edinemez, belki kullandığınız yazılımın tanıtımını yapacak derecede menülerden haber-dar olabilirsiniz. Sektörde en çok kullanılan yazılımlar olan LightWave 3D, SoftImage, Maya ve 3DSMAX’in birbirlerine değişik açılardan üstünlükleri bulunmaktadır. Bunlardan imkânlarınız dâhilinde ulaşabileceğiniz, size kullanılış açısından yatkın olanı buldunuz mu, o yazılımda kendinizi geliştirmeye çalışın. Eğer gerçekten animasyon konusunda bilgili bir konuma gelir ve ileride karşılaştığınız iş imkânı, sizi seçtiğiniz 3D yazılımdan başka bir yazılıma geçmeye zorlarsa, büyük bir problemle karşılaşmadan bir diğerine geçebilirsiniz. Ama böyle bir kıstas ve zorunluluk yokken, yazılımdan yazılıma geçmeyi ancak bunu harcayabilecek çok zamanı olan kişiler yapabilir diye düşünüyorum. Unutmayın vakit nakittir.. Yapacağınız çalışmalarda dikkat edecek olduğunuz konu ise, elde edilecek çalışmayı kullandığınız yazılımdan çok sizin yapmanızdır. Yazılımınızın hazır özellikleri kullanarak, çok güzel patlamalar, yürüyen karakterler,  parçacıklar yapabilirsiniz.

Ama ileride karşılaşacağınız işler, kullandığınız yazılımın bir tanıtımını yapmaktan çok, bilgi ve becerinizi ortaya koymanızı gerektirecektir. Hal böyle olunca, hiçbir firma yazılımların sunduğu standart patlamalar, hacimsel l ışıklar, lensflares gibi özelliklerle yapılmış animasyonlara değer vermeyecektir. Eğer siz ben bu logo animasyonunu Maya, SI, LW ya da 3DSMAX’te yaptım diyorsanız ve yaptığınız çalışma Cool3D ile yapılabilecek bir çalışmaysa, insanlar etkileneceğine bu kadar güçlü yazılımları kötü bir şekilde kullandığınız için komik duruma düşebilirsiniz. Ülkemizde karakter animasyonu özellikleri ile ön plana çıkan yazılımların, TV’lerde logo animasyonu için kullanılmasına pek sık rastlandığından sizi pek garipseyen çıkmayadabilir. Ama asıl olan kullandığınız aracı en etkin şekilde doğru olarak kullanmanızdır. Bu sebeple kullandığınız programın hakkını vermeye çalışın. Standart özelliklerden daha derine inmeye çalışıp, kabiliyetlerinizi yansıtmaya çalışın. Kullandığınız yazılım ne olursa olsun basit görünen, fakat ileride çok yararını görebileceğiniz çalışmalar gerçekleştirebilirsiniz. Meselâ su dolu bir bardağın görüntüsünü, gerçekçi olarak elde etmeye çalışın. Çok basit bir kalem modeli yapıp, bunu gerçekçi, organik hareketlerle yürümesini sağlayın. Belki izleyenler yahu bu da ne, ne olmuş diyecektir, ama bunları gerçekleştirirken elde edeceğiniz materyal bilgisi, ışık kullanımı, ya da karakter animasyonu denemeleri tüm 3D yazılımlarında kullanabileceğiniz bilgiler olarak her zaman işinize yarayacaktır.

Abimizin, makalesi 2000 yılının MART ayında yazdığı PC Life dergisinden alıntı yaptık ama günümüze kadar bir çok değişiklik oldu, bunuda hala yazıyormu bilmiyorum araştırmaktayım. Machinima yapmak için daha doğrusu bir oyunun TurkishMachinima’larını yapmak için bir araç listesi sunmuştum; WoW Machinima Yapmak için Araç Listesi ‘ndeki listelenen araçların bazıları ile bile, TurkishMachinima’lar yapabilirsiniz. Sadece size gereken şey Hayal Gücü.. TurkishMachinima’nızda kullanacağınız, oyun modellerini yada oyunun model gösterim acası olan İngilizce tabiri ile, Model Viewer’ını bulduğunuzda işiniz dahada kolaylaşacaktır ki, birde oyun için canlı kayıtlar ile bir çok arkadaşınızla eğlenerek bu işi yapabilirsiniz.

Konu Hakkında Foruma Yorum Yapabilirsiniz. - (1) Mesaj
Etiketler: , , , , , ,