Animasyon Sektöründe İş İmkanları

Animasyon Sektöründe İş İmkanları

Animatörleri Bekleyen Tehlikeler / Düzensizlik ve Kargaşa
“Film ve TV dizilerinde kullanılan animasyonlar revaçta”

Animasyon Sektöründe İş İmkanları

Karşılaştığım soruların ve problemlerin büyük bir çoğunluğu sektördeki iş imkanları ve bu imkanların kısıtlı olmasıyla ilgili şikayetler oluşturmaktadır. Birçoğunuzun animasyon sektörü hakkında toz pembe hayalleri olmasına karşın, sektörün içerisinde olan, yıllardır bu konu üzerinde çalışan bir çok arkadaşımız iş bulma konusunda büyük problemlerle karşılaşmaktadır. İş konusunda şanslı olan arkadaşlarımız olmasına rağmen büyük bir çoğunluk sıkıntı çekmektedir. Her geçen gün artan bilgisayar kullanıcısı, teknolojideki gelişmeler vb. bilgisayar animasyonu ile ilgilenenlerin sayısının artmasını sağlarken, iş imkanlarını ne yazikki bu hızla doğru orantılı olarak artmamaktadır.

Matrix filminden tamamen bilgisayar animasyonu bir sahne..Animasyonların günümüzde en çok kullanıldığı sektör şüphesiz filmler ve TV dizileridir. Özellikle yurtdışında gerçekleştirilen film ve dizilerde, özel efekt ve animasyonların kullanılmadığı bir yapıma rastlamak neredeyse imkansızdır. Hiç efekt ve animasyon yok diye düşündüğünüz “The Patriot (Yurtsever)” filmi bile yüzlerce özel efekt ve animasyonla zenginleştirilmiştir. TV dizileri de bu trendi çok yakından takip etmekte, hatta yurt dışında tamamen 3D animasyonlardan oluşan Roughnecks (Starship Troopers) serisi, Reboot, Beast Wars gibi çocuklara yönelik onlarca dizi film gerçekleştirilmektedir. Ülkemize baktığımızda ise durum pek de iç açıcı gözükmemektedir. Sinema sektöründe pek film gerçekleştirilmediği gibi, yapımcılar bu tür efektlere pek yer verememektedir. Gerçekleştirilen filmlerin konuları ise animasyon ve efektlere pek yer tanımayacak yapıdadır. Son yıllarda gerçekleştirilen  filmleri gözünüzün önüne getirdiğinizde ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacaksınız. Bu sebeplerle sinema sektöründe yakın gelecekte bilgisayar animasyonlarının ve efektlerin  kullanılmasını ummak, fazlasıyla iyimserlik olur kanısımdayım. TV dizilerinde ki son zamanlardaki canlılık bizleri heyecanlandırsa da, genelde manken ve ses sanatçılarının rol aldığı ve onların etrafında gelişen hikayeler bizleri engellemektedir. Açıkçası yıllarını tiyatro ve sinemaya adamış büyüklerimiz bu sektörde iş bulamaz, sanatçılarımız sokaklarda aç, ve çaresizlik içerisinde kaybolup giderken, bizlerin bu sektörde iş talep etmeleri, bana oldukça da anlamsız geliyor. Bu sebeple ülkemizi düşünüyorsanız, TV dizileri ve sinema sektörünü aklınızdan çıkarmanızı tavsiye ederim.

Bilgisayar animasyonlarının ve grafiklerinin çokça kullanıldığı bir diğer sektör ise bilgisayar oyunları sektörüdür. Bu sektördeki gelişmeler okadar büyük bir hızla devam etmektedir ki yakın bir gelecekte, şimdilerde bir kaç oyun ile sinema filmlerini gölgede bırakan, bu sektör kesinlikle eğlence endüstrisinin lideri olacaktır. Gelişen bu sektörde son zamanlarda  dikkatimizi çeken bir diğer trendde, oyun firmalarının eskisine nazaran çok daha fazla sayıda modeller ve animatöre ihtiyaç duymasıdır. Bir çok oyun firması daha da ileri giderek (Blizzard, Squaresoft vb.) oyun geliştiren ekiplerinin yanında, oyunlarının giriş ve bölüm aralarında yer alan bilgisayar filmlerini gerçekleştirmek için animasyon ve özel efekt ekipleri  kurmakta, stüdyolar oluşturmaktadır. Tüm bunların yanında oyunların içerisinde yer alan modeller, karakterler vb. unsurlar yine bizim gibi modeller ve animatörler tarafından  yapılmaktadır. Kısacası yurtdışında bu sektör çok büyük bir hızla büyümekte ve içerisinde bir çok animatör ve modelleri de barındırmaktadır. Ülkemizdeki duruma bakmaya gerek varmı bilemiyorum. Hepinizin çok iyi bildiği gibi kopya oyunlar, yazılımlar, midyecilerin tezgahlarında, işportada satılır hale geldi. Siz bakmayın öyle ülkemizde bilişim fuarlarının yapıldığına, Internet’in herkesin ağzında olduğuna. Ülkemizde bir çok konuda olduğu gibi bu konuda da, düzensizlik ve kargaşa sürmektedir. Hal böyle olunca, ülkemizde oyun ve yazılım geliştiren, geliştirmeyi düşünen de pek çıkmıyor. Kopyasının 1-2 milyona alındığı dünya devi firmalarının oyunları karşısında, kendi geliştirdiğimiz oyunların şansı pek de yok gibi görünüyor (buradan yanlış sonuçlar çıkacaklarınız olduğuna eminim, ama bunları 15 yılın üzerinde bir süredir bilgisayarla uğraşan birinin yazdığını unutmayınız, düşündüğünüz bir çok şeyi, düşündüm, yaşadım..). Daha başarılı çalışmalar gerçekleştirilme ihtimali ve çok iyi ekipler olsa bile, bunu ülkemizde riske etmek pekde akılcıl görünmüyor. Bu sebeple oyun sektörünü de şimdilik ve yakın bir gelecek için unutmanızı tavsiye ederim.Multimedya’nın interaktif uygulamaların günümüz tanıtım ve eğitim sisteminde yeri çok büyük olmasına rağmen, ülkemizde bu konuda da pek bir gelişme gözlenmiyor. Sektörde çok başarılı olduklarını düşündüğüm ve kaliteli çalışmalara imzasını atmış olan bir çok multimedya firmasının dağılması ve şimdilerde eskisi gibi etkin olmamasını üzüntü içerisinde izliyorum. Bir multimedya ürünün geliştirilmesinin ne kadar zor olduğu, bu sektörde görev yapan arkadaşlar çok iyi bileceklerdir. Bu sektöre giren bilgisiz ve tecrübesiz firmalar ve kopyacılık sebebiyle bu sektördeki firmalarda küçülüp, bir çoğu faaliyetlerine son verdi. Son zamanlarda, CD kayıt edicisi ve bir kaç korsan yazılımı edinen herkesin bu alana girmesiyle, niteliksiz ürünler ve çalışmalar sergilenmeye başlandı. Bu insanların sizleri istihdam etmesini hayal etmek ise fazla iyimser bir düşünce olur kanısındayım.

Reklam sektörü ise bilgisayar animasyonu ve efektlerinin ülkemizde en çok kullanıldığı, sektördür. Bu sektörde olmasa, bilgisayar animasyonlarını görmemiz neredeyse imkansız  olacaktır. Fakar bu sektördeki bir çok firmanın, genelde ya yurt dışında istihdam ettiği insanlarla çalışıyor olması ya da ülkemizde ki yetişmiş animatörlere imkan tanımayacak sayıda az çalışma gerçekleştirmeleri, bizler için yine problem olmaktadır. TV kanallarında görev yapan bir çok arkadaştan elde ettiğim izlenimde kendilerinin çok zor şartlarda görev yaptıkları yönündedir. Bu sektördeki büyük TV kuruluşları hariç diğerlerinin maddi sıkıntılar içerisinde bulunması, çalışacak bilgisayar ortamının bile bu firmalarda bulunmasını zorlaştırmaktadır. TV’lerde görev alan arkadaşların birçoğu zamanla yarışıp, genelde pekte memnun olmadıkları koşullarda görev yapmak zorunda kalmaktadır.Tüm bunları göz önüne aldığımız zaman ülkemizde görüntü şimdilik pekde iç açıcı değildir. Bundan 3-4 yıl önce aynı şeyleri konuşuyor olmamız ve bunların hala geçerli olması, gelecek açısından da şüpheye düşmemize sebep olmaktadır. Bunlara birde 3D modelleme ve animasyonun çok zor bir uğraş olmasını eklerseniz, karşılaşacağınız hayal kırıklığı çok büyük  olabilir. Bir iki kitapla, İnternet’ten indirdiğiniz uygulamalarla 1-2 yıl içerisinde iyi bir animatör olmayı hayal ediyorsanız, bu hayallerinizde bir kenara kaldırmanızı tavsiye ederim. Kendi adıma ne kadar zamandır animasyonla uğraşıyorum hatırlamıyorum (en az 7-8 sene olmuştur), ama bu işin ne kadar zor olduğunu, aslında öğrenmem gereken şeylerin ne kadar çok olduğunu her gün görüp, acaba bu kadar emek ve çabayı başka alanlarda mı harcasaydım diye kendime sormaktan kendimi alamıyorum. Zaman içerisinde bu konuda ki bilgileriniz artınca, işin ne kadar zor olduğunu sizlerde fark edeceksiniz.

Bu sebeple ileriye dönük planlarınızı yaparken yukarıda değinmeye çalıştığım konuları göz önüne alınız. Yıllardır üllkemizden yurtdışına ne sebeple bu kadar çok 3D modeller ve animatörün gittiğini, gitmek için fırsat kolladığını daha iyi anlarsınız. Benim size tavsiyem bu konuya geleceğiniz olarak bakmamanız, okuılunuzda, asıl işinizde başarıyla ilerlerken, bir yan uğraş olarak görmenizdir.

Yukarıda okuduğunuz makale,
PC LIFE dergisinin  2000 yılının EKİM ayında yayınlanan dergiden alıntıdır.
Makale yazarı; Gökhan SÖNMEZ – 3D Modeler / Digital Animator

Konu Hakkında Foruma Yorum Yapabilirsiniz. - (1) Mesaj
Etiketler: , , , , , , ,